Santefor Renkli Beslen

RENKLİ BESLEN

Bitkilerin temel yapısında bulunan, onlara tat ve renk veren bileşenlere genel olarak fitokimyasal maddeler denir. Bitkiler bu renkleri, güneşe ve zararlı böceklere karşı hem koruyucu olarak hem de aynı zamanda döllenme ve tohum taşımaları için kuşları, böcekleri kendilerine çekmek amacıyla kullanırlar. Dolayısıyla renk, bitkiler için çok önemlidir. Gökkuşağı beslenme ya da renkli beslenmede besin değerlerine dikkat çekilir; her renk belirli vitamin-mineral grupları yönünden daha zengindir. Çeşitli renklerde yemek, günlük yeterli miktarda vitamin ve mineral alabilmek demektir.

Renkli beslenmeden bahsederken, bize sağladığı yararları anlatmadan geçmek olmaz. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Türkiye Beslenme Rehberi’nde, sağlıklı beslenmede çeşitli renk ve türlerde sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Her sebze ve meyve farklı besin öğeleri içerdiğinden tüketilen sebzelerin, meyvelerin çeşitlendirilmesinin önemi vurgulanmaktadır. Rehberde bahsedilen, sebze ve meyvelerin sağladığı yararlardan bazıları;

  • Büyüme ve gelişme,
  • Hücre yenilenmesi,
  • Doku onarımı,
  • Deri ve göz sağlığı,
  • Diş ve diş eti sağlığı,
  • Kan yapımı,
  • Hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkin olmasıdır.


Dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıkların (kalp- damar hastalıkları, hipertansiyon, inme, kolon ve meme gibi bazı kanser türleri) oluşma riskini de azaltır. Bunun yanı sıra doygunluk hissi ve düşük enerji vermeleri nedeni ile de çocuk ve erişkinlerde sağlıklı ağırlığın korunmasında, sürdürülmesinde ve fazla vücut ağırlığı kazanımının engellenmesinde önemli rolleri vardır.”

Yararları saymakla bitmeyen meyve ve sebzelerden en iyi şekilde faydalanmak için öğünümüzde farklı renklerde meyve sebzeler tüketmeliyiz.

Santefor Renkli Beslen

RENKLİ BESLENMENİN ÖNEMİ VE FAYDALARI

Neden Besin Desteklerine İhtiyaç Duyuyoruz?

İnsanlarda görülen vitamin ve mineral eksiklikleri çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunların nedenleri arasında beslenme bilinci konusundaki yetersizlikler ilk sırada yer alır. Sağlıklı beslenmek için toplumsal bilincin arttırılması önemlidir.

Bunun yanı sıra pişirme sırasındaki yanlış tutumlar, yanlış beslenme alışkanlıkları, emilim bozuklukları, zararlı madde tüketimleri, enfeksiyona yakalanmak gibi pek çok etmen de sağlıksız beslenmeye sebep olur. Günümüz şartlarında besinlerin yeterli ölçüde alınamaması kişide;

  • Yorgunluk,
  • Bağışıklığın zayıflaması,
  • Konsantrasyon problemleri gibi birçok soruna sebep olabilmektedir.

Sağlıklı, doğal ve sebze-meyve ile zengin beslenmek sağlıklı bir yaşam için şarttır. Sağlıklı beslenmenin önemi günden güne artmaktadır.

Çeşitli yöntemlerle beslenme desteği sağlamak mümkündür. Sağlıklı beslenmede yeterli ve dengeli olarak ihtiyaç duyduklarımızın vücuda alınmasında besin destekleri kullanımı faydalıdır. Vücudumuzun doğal yollardan alamadığı besinlerin, besin destekleriyle günlük belirlenen miktarlarda alınması tüm yaşamsal fonksiyonların güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Santefor Renkli Beslen

BEYAZ YAKALI ÇALIŞANLARDA BESLENME SORUNLARI

Günümüzde bazı sektörlerin çalışma şartları çalışanlarının beslenme alışkanlıklarını da olumsuz etkilemektedir. "Beyaz Yakalı İşçi" olarak adlandırılan ve masa başında saatlerini geçiren çalışanların beslenmeleri oldukça düzensizdir.

Yapılan araştırma sonuçları iş yoğunlukları sebebiyle düzensiz beslenen beyaz yakalıların oranını %80 olarak belirlemiştir. Uyku saatlerinin düzensiz olması ve hızlı yemek tüketimi için fast food ürünlerine yönelmeleri bu kesimin yaşadığı problemlerdir. Günümüzde artarak devam eden yoğun çalışma şartları, beslenme konusunda bilinçlenmeye olan ihtiyacın her geçen gün daha da artmasını teşvik etmektedir.

Sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesinde, yeterli ve dengeli beslenme özel bir öneme sahip olduğu için yoğun iş hayatının getirdiği olumsuzluklara karşı bazı tedbirlerin alınması gerekli hale geliyor. Bundan dolayı da kişisel olarak beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ya da zorunlu hallerde besin desteklerinin kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir.